Porady dla kierowców 

Proces sprzedaży samochodu używanego

Prawdopodobnie większości z Państwa sprzedaż samochodu używanego kojarzy się z długotrwałym procesem, który nierzadko wymaga sporych nakładów finansowych. Dokonując sprzedaży na własną rękę faktycznie musimy liczyć się z tym, że zanim znajdziemy kupca może upłynąć sporo czasu, który często wiąże się również z dodatkowymi kosztami. Dodatkowo, jeśli samochód jest powypadkowy czekają nas liczne wizyty u mechanika i tysiące wydane na naprawę. Niestety, mimo naszych starań i inwestycji finansowych nigdy nie mamy pewności że znajdzie się ktoś, kto za satysfakcjonującą nas kwotę kupi nasz pojazd. Czasami zdarza się, że mimo iż inwestujemy gotówkę w jego naprawę finalnie i tak oddajemy je właściwie za bezcen albo nawet nie połowę tego co zakładaliśmy, wtedy też zaczynamy szukać bardziej opłacalnych alternatyw. Czy istnieje więc jakiś uczciwy sposób sprzedaży używanego samochodu z zyskiem?

Możliwości alternatywne dla sprzedaży na własną rękę

Oczywiście samodzielna sprzedaż nie jest jedynym rozwiązaniem na pozbycie się naszego samochodu. Możemy zostawić go w rozliczeniu u dealera, w komisie czy sprzedać w skupie. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady, warto rozważyć je wszystkie aby wybrać najlepsze. Opcja zostawienia auta w rozliczeniu u dealera jest najbardziej opłacalna, kiedy jednocześnie kupujemy nowe, najlepiej tej samej marki. Wtedy, o ile nasz poprzedni samochód jest dość młody i bezwypadkowy istnieje spora szansa, że dealer go przyjmie dając upust na nowy model. Niestety, jeśli samochód jest starszy czy powypadkowy nasze szanse na to że dealer go przyjmie spadają właściwie do zera. Dość popularnym rozwiązaniem jest sprzedaż zostawienie samochodu w komisie – zaletą jest to, iż kupujący znajduje się właściwie sam, niestety, rzadko kiedy dzieje się to od razu, więc trudno mówić tu o gotówce od ręki a dodatkowo przez cały ten czas musimy ponosić koszty postoju pojazdu na terenie komisu. Młodym tworem na naszym rynku motoryzacyjnym są skupy aut, które oferują proste zasady, krótki czas realizacji i natychmiastową gotówkę. Dzięki temu, że takich firm działa wiele – chociażby w samej Warszawie jest ich kilkanaście i co chwila powstają nowe oferują one konkurencyjne ceny i bardzo krótki czas transakcji – często nieprzekraczający jednego dnia. Wystarczy skontaktować się z przedstawicielem, umówić na spotkanie w dogodnym dla nas terminie, podpisać umowę kupna-sprzedaży i odebrać swoja gotówkę. Zaletą tego rozwiązania, oprócz krótkiego czasu transakcji i minimalnych formalnościach jest fakt, iż skupy przyjmują właściwie każde auto, ważne aby było nie starsze niż 15-sto letnie i zarejestrowane w naszym kraju. Przy decyzji o kupnie nie ma zaś znaczenia marka, model a nawet stan techniczny.

Na którą opcję się zdecydować?

Przy podjęciu decyzji o sposobie sprzedaży należy przede wszystkim rozważyć w jakim stanie technicznym jest nasze auto i jak szybko potrzebujemy gotówki. Warto również zapoznać się z ofertą chociażby kilku skupów czy ponieważ każdy z nich działa na trochę innych zasadach i może oferować różne ceny, dzięki czemu możemy wybrać najbardziej nam opłacalną ofertę.

Related posts

Leave a Comment